5 Ocak 2017 Perşembe

Modanın Yandan Yemişi

'Moda insanın kendine yakışanı giymesidir.'
Klişeler, klişeler.. Bırakalım bunları. Herhangi bir sosyete tabakasına ait değilseniz ya da modacı kategorisinde yer edinmiyorsanız modayı uykusuz gecelerce takip etmenizin bir faydası yok. Her yıl güncelleme tuşuna bastığımız moda kavramını bana sorarsanız artık küçük çocuklar bile oyun haline getirmiş görünüyor. Sebep mi? Sebebi çok basit; tabiki TV programları. Muhtemel bir bireyin gün içersinde geçirdiği zaman boyunca izleyebileceği 'moda' kalıbı altındaki yarışma programlarında sanki insanların tek derdi tulumun altına bootie giymekmiş ya da star parçanın tek bir yerde olmasıymış gibi entrika içinde entrikalar sergileniyor. Genelleme yapmayacağım ama yok mu arkadaşım bir işin ustası babayiğit ? Şöyle çıksın mesela önce kumaş anlatsın bizlere. Uzaktan baktığımızda bile kaliteli kumaşı seçmeyi öğretsin. Renklerin o ihtişamlı dünyasındaki uyumu anlatsın mesela. Ya da ne bileyim en azından tek derdi kaç puan vereceğine yönelik olmasın yeter. Ama işte yurdum insanı ana temadan kopuş yaşayarak daha ziyade ekranda entrikası olayı lafı sözü bol insan topluluğuna tavizi bol tutmayı seviyor. Bu işe gönül vermiş ustalar ise arka planda kalmayı ya da kendi çevrelerinde daha mütevazi hayatlar yaşamayı tercih ediyor.
Çoğu ağızdan duymuş olduğunuz şeyi bir de benden duyun, evet iyi giyinmek ya da güzel görünmek için abartı paralar harcamaya hiç gerek yok. Ancak kalite için sanırım kesenin ağzını biraz açmak gerekiyor. Şöyleki, modanın yol arkadaşı olan bireylere baktığımızda aslında karmaşadan uzak, fresh ve net bir görüntü sergilediklerini görüyoruz. Bazen bir ayakkabıyla ya da bir saç ile bile sağlam bir portreye ulaştıkları ortada. Bizler ise tam tersi ne kadar renkli o kadar canlı diyoruz, nerde desen orda ben diyoruz, yılan derileriyle dantelleri birleştirip üzerine bir de leopar ekliyoruz aman aman! Ben demiyorum ki sürekli klasik giyinelim bir kasvete bürünelim. Tabiki elde olan imkanları kullanmak çok güzel ama yerinde ve zamanında, püf noktası bu. Ha unutmadan bir de burada vücut tipi faktörünü eklemek istiyorum. Modanın en büyük düşmanı kendi vücut tipini tanıyamamak ve ne yazık ki kulaktan dolma stil önerilerini uygulamaya çalışmak. Sonuçta herkes sıfır beden olacak diye bir kaide yok ama sırf bu yüzden de göz zevkimize ateş etmeyelim lütfen. 👊
Bence

2 yorum:

  1. danismanhocam.blogspot.com Sitemize beklerim, yazar olarak bana katılabilirsin ne dersin?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ediyorum, kafamda toparlayabildiğim bir yazı hazırladığım takdirde konuk yazar olarak gelebilirim aslında, bazen kendi blogum bile ilgisiz kalabiliyor.. :)

      Sil

Buyursunlar,