30 Nisan 2017 Pazar

Chaplin' in Satırları

Charlie Chaplin; bıyığı ve şapkasıyla neredeyse bir tema haline gelmiş, filmleriyle bizi kendisine bağlamış kişilik. 'Hep komik olacak değilim bir de şu derin satırlara ben dokunuş yapayım' demiş. Bana da seve seve paylaşmak düştü...

"Kendimi sevmeye başladığımda, farkına vardım ki; keder ve acı, kendi gerçeğime aykırı bir yaşam sürmekte olduğuma dair uyarılardı. Bugün, buna özgünlük dendiğini biliyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, arzularımı bir insana dayatarak onu nasıl incitebileceğimi anladım; zamanlamanın yanlış ve o insanın hazır olmadığını bilmeme rağmen ve o insan ben olmama rağmen. Bugün buna saygı diyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, farklı bir hayatı arzulamayı bıraktım ve etrafımdaki her şeyin beni büyümeye çağırdığını gördüm. Bugün buna olgunluk diyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, anladım ki; koşullar ne olursa olsun, doğru zaman ve doğru yerdeyim ve her şey tam olarak doğru anda gerçekleşiyor. O halde, sakin olabilirim. Bugün buna özgüven diyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, kendi zamanımı çalmayı ve gelecek için büyük projeler tasarlamayı bıraktım. Şimdi yalnızca bana keyif ve mutluluk veren, yapmayı sevdiğim, içimi neşe ile dolduran şeyleri kendi tarzım ve düzenime göre yapıyorum. Bugün buna sadelik diyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, sağlığım için iyi olmayan her şeyden kurtuldum; yiyeceklerden, insanlardan, nesneler, durumlar ve beni aşağı ve kendimden uzağa çeken her şeyden. İlk başta bu durumu sağlıklı bencillik olarak adlandırıyordum. Bugün bunun kendini sevmek olduğunu biliyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, her zaman haklı olmaya uğraşmayı bıraktım, ve o zamandan beri daha az yanılıyorum. Bugün, bunun alçak gönüllülük olduğunu keşfettim."

"Kendimi sevmeye başladığımda, geçmişte yaşamaya devam etmeyi ve gelecek hakkında endişelenmeyi reddettim. Bugün yalnızca, her şeyin gerçekleştiği 'şimdi' yi yaşıyorum. Her günü gününde yaşıyor ve buna memnuniyet diyorum."

"Kendimi sevmeye başladığımda, aklımın beni rahatsız ve hasta edebileceğini anladım. Ancak, aklım kalbime bağlandıkça, değerli bir müttefik haline geldi. Bugün bu ilişkiye kalbin bilgeliği adını veriyorum."

"Kendimizle veya başkalarıyla tartışmaktan, çatışmaktan veya herhangi bir sorun yaşamaktan korkmamıza gerek yok artık. Yıldızlar bile çarpışıyor ve bu çarpışmanın sonucunda yeni dünyalar doğuyor. Bugün biliyorum ki bu hayat!"

Bence

18 yorum:

 1. Merhaba... Bende Deep'te sizi gördüm ve geldim muhteşem temalı blogunuza ;) sizide beklerim ;) Chaplin'in satırları efsane olmuş ama.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoşgeldiniz. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :) Değil mi, ben de yazarken çok keyif aldım. Hemen geliyorum.. ;)

   Sil
 2. Bu da benden olsun ;)
  https://youtu.be/g1zxFTN81ds

  YanıtlaSil
 3. Vauv ilk kez rastliyorum bu satırları emeğinize sağlık gerçekten çok güzel...
  Blogunuzu izlemeye aldım sizleri de beklerim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim beğenmenize sevindim :) Tabiki seve seve..

   Sil
 4. Chaplin'in de harika satırları varmış, tam da ilham kaynağı olan sözler. Bu arada Chaplin posteri de bir harika duruyor. Beni yazıya çekip yorum yazmamı sağlayan şey görselin oldu, belirtmek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle tam bir ilham kaynağı. Çok teşekkür ediyorum.. :)

   Sil
 5. Ne güzel bir paylaşım olmuş. Okuduğum için çok mutlu oldum.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, beğenmeniz beni de mutlu etti :) Sevgiler..

   Sil
 6. Chaplin'in satırları harika olmuş.Bu satırlar motive edici aynı zamanda ;)
  Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, bu yorum nasıl olmuş anlamadım ama yayınlanmamış. Kusuruma bakmayın lütfen :(( Teşekkür ediyorum..

   Sil
 7. Chaplin'in böyle satırları olduğunu bilmezdim.Kendisi ne kadar ''sessiz '' liği tercih etse de eğer konuşsaymışta muhtemelen yine başarılı olurmuş :)

  YanıtlaSil
 8. Şef, bu paylaşım için çok teşekkürler! O kadar severek okudum ki... Charlie Chaplin'in kalemini seviyorum, özellikle onun şu sözü çok hoşuma gidiyor: Biri karşınızda akıllıyı mı oynuyor? Siz aptalı oynayın. Sonra da hakiki aptalı keyifle seyredin. Ve biliyor musun? Babam Chaplin'in bu sözüne resmen aşık ve bana sık sık bu sözü büyük bir memnuniyetle tekrarlatıyor. Bunu seninle paylaşmak istedim. :)
  Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu güzel yorumu büyük keyifle okudumm! Ayrıca babanın bunu hayatınızda hep anımsamasına çok imrendim, çok hoşuma gitti.. :)
   Chaplin hayatımızdan hiç eksilmesin, öğrenilecek çok şey var çünkü. Ben de çok teşekkür ediyorum, sevgilerimi yolluyorumm :)

   Sil

Buyursunlar,