19 Ekim 2017 Perşembe

Bir Durum Mu Var?

Açık konuşmak gerekirse vefa olayına önem veren birisiyim. Eskiden vefa benim için koşulsuz şartsız, olması gereken modundaydı. Yıllar ilerledikçe bu tecrübesizliğimi sınırlandırdım ve yalnızca gerçek anlamda değer verdiklerime yapılan vefanın daha münasip olacağına karar verdim. İyi de ettim bence, gerçi arada iç ses yokluyor insanı, bazen çok şiddetli bir geçmişi hatırlama dalgası geliyor ama sakinleşip uzaklaşıyorum. Ne yapalım, hayat böyle...
İletişimde olduğum insanlarla -eğer istemiyorsam- araya çok mesafe koymayı sevmem. Hal- hatır sormak, varsa derdini dinlemek, güzel haberlerini almak hoşuma gider. Bu nedenle elimden geldiğince kendime bir düzen kurarım ve bu döngüde en azından bir mesajla bile olsa varlığımı hatırlatmaya çalışırım.
Yine öyle oldu, bir süredir konuşmadığımı farkettiğim bir arkadaşıma mesaj atmak istedim ve attım da. Yaklaşık on beş dakika sonra gelen 'bir durum mu var?' cevabı sadece buruk bir gülüşe sebep oldu. Oysaki ben 'nasılsın- nasıl gidiyor' klasik ikilemesinin dışında tek kelime bile etmemiştim. Hem neden bir durum olsundu ki? Durum olsa bile neden sana mesaj atacaktım değil mi ama!
Yazmakla yazmamak arasında kararsız bile kalmadım. Hatta cevap vermem iki saniye bile sürmedi çünkü bence uzatmanın hiçbir manası yoktu. Uzun bir açıklama yapmak da içimden gelmedi doğrusu, karşı taraf belli ki kafasında birşeyleri kendince düzenlemiş.
Mesajıma cevap beklemiyordum, bir müzik açıp keyfime bakmaya odaklandım. Fakat bu defa gelen cevap sanırım herşeyin özetiydi; 'çünkü ben olsam bir işim düşmediği sürece bu kadar zaman sonra yazmazdım.'
Arkadaşıma en azından dürüst olma şerefini gösterdiği için teşekkür ettim, bir kahve yaptım ve telefonu sessize aldım... 😏 

Bence

36 yorum:

 1. Herkes karşısındakini kendisi gibi sanarmış. Durum da bundan ibaret diye düşünüyorum.
  http://ugurunhazinesi.blogspot.com.tr/?m=1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, sanırım öyle.. Teşekkürler :)

   Sil
 2. vefa benceede önemli bir değer. özellikle gerçekten değer verdiğin ve sana değer verdiğini düşündüğün insanlarda olması gereken bir vasıf. zaten önem vermediğin veya sana önem vermesini umursamadığın insanlardan vefa bekleyemezsin vefalı olsalar bile bu sana çok iyi ve farklı hissettirmez. güzel bir yazı olmuş. ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, beklenen vefa yerine ulaştığında doğru mutluluğu sağlamış oluyor bence de..
   Teşekkür ediyorum, sevgiler :)

   Sil
 3. İnsan ilişkilerinde, komşuluklarda özellikle çok önem verdiğim bir özellik vefanın tam tersi nankörlük oluyor sanırım ve o kadar sık karşılaştım ki, artık senin tam tersine insanlarla mesafeliyim. Sonradan kırılıp, incinmektense.
  Sen doğru olanı, normal olanı yapmışsın, karşındaki dengesizmiş, üzülme, onun kaybı, senin değil. :)
  Emeğine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de artık en güzelinin, en temizinin bu mesafe olduğuna inanmaya başladım. Yoksa dediğiniz gibi insanoğlu beklentiye girmeye hep hazır vaziyette ve bu da kırıcı oluyor..
   Teşekkür ederim Müjde Abla, sevgilerimle :)

   Sil
 4. Şef yine ne güzel derdimize derman olmuşsun :) vefa ne yazık ki her insana has bir özellik değil, insanlar işi düşünce aradıkları için arandıklarında da işin mi düştü muamelesi yapıyorlar. Az insan öz insan en güzeli valla, sende mis gibi keyif yapmışsın sorunumuz yok :)♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi yahu, meğer öyle bir algı varmış, işler böyle yürüyormuş hani(!) ;)) Gerçekten de az- öz olayı mis..
   Teşekkür ederim canımlar, öpüyorum sizii :)

   Sil
 5. Valla ben de vefaya çok önem verenlerdendim.Şimdilerdeyse önüme ne geliyorsa onu yaşıyor ve müzik açıp dünyayı sessize alıyorum :)
  Bir ben vardır benden içeri..durumları yani:)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ohh, en güzelini yapıyorsunuz bencee ;)
   Teşekkür ediyorum, sevgiler benden.. :)

   Sil
 6. Vefadan herkes aynı şeyi anlamaz. Sen hatırını soruyorsun ve bu kadar saçma bir cevap alıyorsun. Aslında insan şok olur ama sadece üzülme diyeceğim, zira çok kişi böyle davranıyor. Seçimlerimizi değiştiriyoruz bu tip durumlarla karşılaşınca. Ama vefalı olmaktan hiç vazgeçme yavrum. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzüldüm Ece Ablacım ama gelen cevaptan ziyade içinde bulunduğum 'boş' duruma üzüldüm. Ama haklısınız çoğu kişi böyle gerçekten de..
   Çok teşekkür ediyorum, sevgilerimi yolluyorum :)

   Sil
 7. Amann arkadaslarin hic birine vefa yapilmaz. Sonra ya sen haksiz olrsun yada sen haksiz.

  Herkes yağ gibi üste cikiyor arkadas. Ben bir aileme ölürüm gerisi gitsin kendine ölsn

  Ama arkdasin ayip etmis kinadim suan 😁 öf basima gelmese bare.

  Öpyorum kocaman sefim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsa da olmuyor olmasa da olmuyor, garip bir dengesi var dediğin gibi. Ne yapalım, ölsünler bakalım hihih :D
   Gelmez umarım hiçbir zaman. Ben de seni çok öpüyorum kalplisindenn ;))

   Sil
 8. Bu zamanda çok samimi olanların da arasına mesafe giriyor.
  Yoklanır elbet arasıra.

  -Nasıl gidiyor?
  -Kaybolduk nasılsın?
  Veya
  -Bir ara müsait olunca listenin üstlerine çıkmaya ne dersin?
  Gibi yazdığım oluyor ama "bi durum mu vardiya bir yanıtın gelmesi pek de hoş değil yoksa bile bu cevap karşısında hemen anında bir durum meydana gelmiş oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimisi mesafeden korkarken kimisi bunun hasretinde oluyormuş, benim bu olaydan çıkardığım ders sanırım tam olarak bu oldu..

   Sil
 9. Eskiden insanlar aylar bile geçse bir mektup almanın mutluluğunu yaşardı. Zaten hemen cevap yazılsa bile gelip gitmesi 10 günü bulurdu. Şimdi iletişimler öyle değil. Hemen cevap bekliyoruz. Bir şey yazmayınca kızıyoruz. Arayana acaba ne istiyor diyoruz vs.

  Artık gerçekten işin düşmeyince birini arayamıyorsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı yazarken içimden hep 'keşke mektup döneminde olsaydık' diye geçirmiştim.. :) Haklısınız, biz insanların ne istediği pek belli olmuyor..

   Sil
 10. Sevgi beden ve vefa ister, bu yüzden ben de buna önem veriyorum. :) Ve her insan çıkarcı olmak zorunda değil, "Bir durum mu var?" yazması hoş olmamış. Kalemine sağlık öyleyse! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de her insan çıkarcı olmak zorunda değil. Hatta böylesi tüm insanlara rağmen halen değer vermenin kıymetini bilen temiz kalpler de var.. :)
   Teşekkür ediyorumm ;)

   Sil
 11. ayyy iyi aklıma getirdin vefa bozacısına gideyim :)

  YanıtlaSil
 12. Bir kitapta "Kokuşmuş da olsa dürüstlüğü tercih ederim." diye okumuştum. Acı tatlı dürüstlük iyidir. Vefa ise ne bileyim, her insana nasip olmaz. :) Umarım nasip olanlardan olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir alıntı oldu bu Fricim, umarım öyle olursun gerçekten de. Ve hepimiz umarım.. ;)

   Sil
 13. Vefa beklemeyi bırakanlardanım ben de... Kimse kimseye birşey yapmaz. Kim ne yaparsa kendine yapar. Siz kahvenizi keyifle için ;) Herkes ederi kadar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel de demişsiniz, herkes ederi kadar gerçekten de..
   Çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 14. bir söz duymuştum "Aynı yolu beraber yürüdüğümüzü sandığımız insanlar, aslında bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyor." bazen gitmesi gerekenler, süresi dolanlar çıkıyor hayatımızdan. Evet biz üzülüyoruz ama olması gereken oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir sözmüş. Haklısınız, bazen gidişlere de ışık tutmak lazım.. Teşekkür ediyorum, sevgiler..

   Sil
 15. Herkes bir değişik olmuş, yada korkar olmuşlar benden bir şey mi isteyecek acaba diye. Bende öyle mesaj atmam ararım ve saatlerce konuşurum, o kadar iyi gelir ki, çok görüşmediğim veya pek tanımadığım biri olsada birisi ile konuşmak iyi geliyor insana. Ben iletişimsiz kalamıyorum bir de. Sürekli birileri ile irtibat halinde olmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplum olarak birbirimize hem çok uzak hem de çok yakınız bazı durumlarda. Ama genel anlamda korku meselesine ben de katılıyorum, insanlar zor vallahi..

   Sil
 16. Oysa ki bir süre görüşemediğin arkadaşından gelen 'nasıl gidiyor?' sorusu kadar güzel mesaj yoktur :((

  YanıtlaSil

Buyursunlar,