2 Kasım 2017 Perşembe

Çıkmaz Sokak

Karar vermek ne zor şey öyle. İnsan çoğu zaman kendisi için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu belirleyemiyor. Belirlediğini düşündüğü zamanlarda ise bir şekilde istenmedik sonuçlarla karşılaşabiliyor. Kısa sürelerde hızlı karar veren bireylere hep hayran kalmışımdır ve sanıyorum ki hayatta hiçbir zaman böyle olamayacağım... 👀
Doğru karar için akıl mı şart, kalp mi? Yoksa ikisinin ortaklığı mı? Gel gör ki bu iki 'özgür' taraf genelde pek de ortaklık mantığı gütmüyor. Ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli, açıkçası pek emin değilim bunun cevabından...
'Olumluları olumsuzlara tercih et' fikrini ben de benimsemişimdir fakat tüm olumlular doğrudan iyiyi sağlayacak diye bir kural da yok. Hatta bazen olumsuzlukların hayat kurtardığı bile oluyor. 
'Bir bilene danış' kısmına gelirsek, herkes herşeyi biliyor ama kimse birşey bilmiyormuş gibi davranıyor. Bir bileni, bildiğini iddia edeni bulmak bana göre samanlıkta iğne aramak tadında. 
Yok, bu böyle olmayacak. En iyisi şu şarkıyı şuraya bırakıp bir kahve yapayım. 


Bence

24 yorum:

 1. Doğru karar vermek çok zor gerçekten. Bu tür durumlarda kişi inandığı şeyden taraf olmalı bence. Sonuçları konusunda da Allah'a tevekkül etmeli. Neticede neticenin nasıl olacağını biz bilemiyoruz. Hayır bildiklerimizde şer, şer bildiklerimizde hayır olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükretmenin önemini kavramak çok önemli bence de. Son cümleye de kalpten katılıyorum..

   Sil
 2. Muziik zevkine BA-YI-LI-YO-RUM!😀Bak hic usenmedim vurgulamak icin heceledim bide 😚Beyin kalp ortakligi iyidir ama yuzde 60 "kalp" hep daha agir basar nedense.Yani en azindan benim icin boyle.Ya da birak be Salllll gitsin.😎Bide bi zahmet bana da bir sekersiz turk kahvesi yapar misin herteldenşefcim🙋😃Sevgilerle efenim....💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin bu hayat dolu yorumlarına bayılıyorumm :D
   Kalbin ağır basması aslında güzel ama bazen yarı yolda da koyuyor hani.. Hihi, arada salmak lazım gerçekten ;))
   Kahve bahanee gönüller bir olsun, sevgiler ve kalpler benden dee! :D

   Sil
 3. Bende karar verirlken çok zorlananlardanın galiba :( ama genelde ikisinin ortasını bulmaya çalısırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortasını bulabilmek de mühim mesele yahu.. ;)

   Sil
 4. Sırf karar verememek üzerine yazı yazdım. Artık sen düşün gerisini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılır vallahi, hem de günlerce.. :)

   Sil
 5. Çok kararsız kaldığımda saçma bir seçim yapmamak için ilk aklıma geleni seçiyorum. Kararsız kalmaktan iyidir herhalde. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu ben de deneyeyim o halde. Kararsız kalmak tam bir çile yahu.. :)

   Sil
 6. Sorunun kökenine de bakalım, doğru karar? Doğru karar dediğimiz şey gerçek mi? Var mı yani hakikaten böyle bir şey? Bazen sadece bir karara varmak ya da bir karar almak önemlidir. Ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu gelecekte bir anda düşünmek lazım gelir. Öyle de olsun zaten.

  Duygular, hisler verir kararı. Akıl ne yapmak "gerektiğini" söyler, gerisi yine canının ne istediğine kalmış. Ben de öyle oluyor en azından. Aklıma uyup bir şey yaptığımda ise üzülüyorum sonradan. Keşkelere dönüyorum yüzümü. Boşver. Bir bilene de danışsan, olumluları da düşünsen yine de "sana" kalmış. Aslında hep öyle, sadece bazen kararların boyutu değişiyor diye aklımız karışıyor işte. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl da haklısın, ilk iş doğruyu etraflıca sorgulamakta gerçekten de. Bunu her daim becerebilmek güzel birşey olmalı..
   Duygular, hisler, akıl, kalp ve daha fazlası bir süre sonra itişmeye başlıyor ki öyle böyle değil!
   Sanırım hepsinin özeti şu 'boşver' de saklı ;))

   Sil
 7. Sanki şu an aynı durumdayım iyi dersin iyi olmaz kötü dersin kötü olmaz yani muamma yani hayat şaşırtmaya gerçekten bayılıyor.Sallayacaksın aradan başta zor oluyor ama diğer türlü insan çıkmaza giriyor ve zaman öyle acımasızca geçip gidiyor.Yok arada bir kendimize dışarıdan bir bakmalıyız nasıl görünüyoruz diye neden bu kadar kendimi kasıyorum ki dersin bakınca kendine boşversene kasmadan da oluyor işte birşeyler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl muamma vallahi. Boşvermek de bir noktadan sonra yeniden ortadan kalkıyor elimde olmadan, bir bakmışım hoop kararsız moda dönüş :)
   Kasmamak önemli gerçekten de..

   Sil
 8. karar vermiceeeen bırakcan hayataaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için zor ve yer yer korkutucu olsa da deneyeceğim Deep ;)

   Sil
 9. Ben de çok kararsız biriyimdir. Her şeyi son ana bırakma huyum da buradan ileri geliyor zaten :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet! Bir de o mesele var değil mi? Hep kararsızlıktan hep..

   Sil
 10. Karar mı? O ne? Verilen bir şey mi, alınan bir şey mi? Karar vermek benim için de hep zordur ama Allah'tan çok mantık sahibi değilim de aklım fazla zorlamıyor beni. Kalbim sopayı eline alıp aklın başına indiriveriyor. :D Ve ne zaman aklım serbest kalsa beni pişman ediyor.

  Kararlar konusunda savunduğum tek şey içe sinmesi. Nereden nasıl verildiği önemli değil. İçe sinsin yeter. Doğru da yanlış da olsa pişmanlık yaratmıyor o zaman. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Friciim çok haklısın! İçe sinmesi bence de çok çok önemli, hele ki böylesi bir zamanda.. ;)

   Sil
 11. Nasıl da güzel yazmışsınız. Bazen işin içinden çıkmak gerçekten çok zor oluyor ama nedense ben daha sonra üzülmemek adına duyguları bir kenarı bırakarak mantıkla karar vermeyi seçiyorum :) Zamanında duygular çok yanılttığı için sanırım:)) Ayrıca Kelebeğin Blog Keşif Etkinliğinden geldim. Severek takibe aldım. Ben de sayfama beklerim. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldinizz :)
   Çok teşekkür ediyorum, sanırım ben de mantık yolunu daha fazla tercih edenlerdenim..
   Hemen uğruyorum, sevgiler benden ;)

   Sil
 12. Gerçekten öyle bazen öyle kararsız anlar oluyor ki bir çare bulamıyoruz umarım kararsızlıktan kurtulur etkili kararlar veririz. Bu güzel yazı için emeğinize sağlık ayrıca müzikte çok güzelmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynısını umuyorum..
   Çok teşekkür ederim, beğendiyseniz ne mutlu bana :)

   Sil

Buyursunlar,