2 Ocak 2018 Salı

Sanal İtiraf

Ne yaptık biliyor musunuz? Saatlerce, bıkmadan ve hızlıca birbirimiz hakkında merak ettiklerimizi konuştuk. Söyleyemediklerimizi, soramadıklarımızı, içimizde kalanları dile getirdik. Oysaki biz, birbirine yıllarını vermiş ve birbirini tanıdığını düşünen bir arkadaş grubuyduk. Bazı şeylerin söylenmesi için oyun adı altında fakat yüz yüze olmadan konuşmak mı gerekiyormuş, vallahi gerekiyormuş!
Çok komiğiz dedim kendi kendime. Herkes herşeyi biliyor ancak kimse bildiğini açık yüreklilikle ifade edemiyor. Herkes samimi ama herkes bir o kadar da şüpheci. Çok komiğiz, trajikomik...
Sonra düşündüm. Koskoca hayatta insanlık arasında mutlak bir 'oyun' var da benim sınırları belli grubumda mı olmayacaktı yani? Adı üzerinde insan işte, mayasında var bu huy. Atsan atılmaz, satsan satılmaz.
Ben içine dönen insandan uzak kalmayı tercih ederim açıkçası. Bazı şeyleri olduğu gibi, pürüzsüz ve açıkça konuşabilen insan ararım çevremde. Bazen bulurum bazen de bulduğum hissine kapılırım. Aslında çoğu zaman bulduğum hissine kapılırım yahu!
WhatsApp üzerinden saatlerce bitmek bilmeyen sorular sorabildik de, oturup eğriyi doğruyu konuşmak için bir beş dakika ayıramadık kendimize, bu üzüyor. Üzüyor ama şaşırtmıyor. Dedim ya, insan bu. Ruhuna hoş gelen eylemlerin tarafında olmuştur her zaman. Bir de kabul edelim insanlık yüze konuşmaktan çekinir(!), arkadan konuşmaktan utanmaz. Olay bu kadar da basit işte.

Zaman ne hırçın bir olgusun sen, biliyorsun değil mi? Çok şey götürdün bizlerden, çok değiştirdin. Yordun. Eh, gel gör ki bırakıp da gidemiyor insan. Kalamıyor da...Bence

38 yorum:

 1. Maalesef öyle yüzyüze söyle değil mi ne diyeceksen? Arkadan konuşmak kolay geliyor. Umarım karşına hep yüzüne konuşan, dobra, dürüst insanlar çıksın, Fazıl Say ve piyano harika bir ikili:) Çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileğiniz için ben teşekkür ediyorum Müjde Ablacım, umarım hepimiz için geçerli olur bu.. :)

   Sil
 2. Ben de içine kapanıkları çözmeyi çok severim.Arkadan konuşan değil de hiç konuşmayanlar :)Çözünce de sağlam dostluklar kuruluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, kesinlikle :) Gerçi kimisi bazı zamanlarda tam bir kapalı kutu oluyor, çözmesi çileye dönüşüyor ama olsun :))

   Sil
 3. Herkesin bir bilinen yüzü vardır bir de sadece kendinin bildiği yüzü. O yüzden ne kadar açık ve transparan olmaya çalışsak da hep bir tarafımız gizli kalacak. Önemli olan bu tarafımızın zararsız ve özel olması bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zararsız ve özel evet. Ve belki biraz da daha az yorucu..

   Sil
 4. Ah sevgili Şef, "insan" çözülemeyecek bir muamma, kani oldum buna.. :)
  (eşlik eden eser favorilerimden.. teşekkürler <3)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim sevgili Momentos, çok sevindim :)
   Sevgilerimi yolluyorum ben de kalp eşliğinde.. :)

   Sil
 5. Yüzyüze iken duygularını ifade etme özürlüsüyüz.Zaten yazmayı da sevmeyiz.Eh o zaman da sevgi ve takdiri cenazelere saklarız.
  Yüzyüze söylemeye cesaret edemediklerimizi de arkadan söyleriz.
  Hoş değil tabi 😯

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oysaki sevgi ve takdir özümüze hitap eden şeyler değil mi ama..
   Hoş değil ne yazık ki ve de ayıp aslında.

   Sil
 6. Ahh arkadan konuşan garip ve sinsi insanlar, yüzüne söyleyecek yüz olmadığı için bu insanlarda, daha kolayına kaçıyorlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eh, ne de olsa kaçmak dünyanın en basit eylemi (!)

   Sil
 7. Ne düşündükleri, ne hissettikleri belli olmadığı için içine kapanık insanlarla arkadaş olmak çok zor bence de.Ama dünya işte: her renkte insanı bir arada tutuyor. Bazen de etrafımızdakıları olduğu gibi kabullenmek zorundayız. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaş olmak zor, bazen bunu devam ettirmek daha da zor sanırım. Fakat kabullenme kısmına katılıyorum, başka çaremiz kalmıyor gibi..
   Sevgiler benden..

   Sil
 8. Bırakıpta gidememek nasıl birer laf ya ne yanı terk ettiğinde ölünür mü vücudun bir parçası mı eksilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de eksilir ama aslında mesele o arada kalmakta, insan gitmek ister gidemez çünkü bağlıdır birşeylere. Kalmak ister kalamaz çünkü bunaltan şeyler vardır.
   Kimisi terk ettiğinde ölür belki de, en azından bedenen olmasa da ruhen..

   Sil
 9. Yaşlar ilerledikçe, gelişim herkeste aynı olmayabiliyor ama sanki düşündüklerini çekinmeden söyleyebiliyor insanlar kızım. Ben gençken çok konuşkan değildim, gerektiğinde ancak konuşurdum. Ailemin tutuculuğunedeniyle çok arkadaşım olamadı. Aslında şimdide var sayılmaz.
  Ben artık düşündüklerimi söylüyorum ama dikkatle, kırmadan. Sevgimi söylerken ise hiç zorlanmıyorum. Güzeldi konu. Sevgiler kızım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzeli o Ece Ablacım, ne mutlu ki şimdi açıkça ifade edebiliyorsunuz kendinizi, sevginizi. Bence bu insana verilen fakat keşfedilmeyi bekleyen bir cevher gibi..
   Çok teşekkür ediyorum, ben de sevgilerimi gönderiyorum :)

   Sil
 10. Bende yüzüne söyleyenlerdenim. Ama insanlar yüzne söylenmesinden ziyade arkasindan sayip yüzne güleni istiyorlar nedense? Sahtecilik hoslarina gidiyor galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E tabi, pamuklara sarılmak varken kim gerçeklerle yüzleşmeyi tercih etsin değil mi ama!

   Sil
 11. Benim iki tane gerçek dostum var, onlarla bir araya gelip sohbet ederken ben soruyorum
  "Sizi hiç üzdün mü, üzdüysem nasıl?"
  "Size hiç yalan söylediğimi hissettiniz mi?"
  "Hiç yalan söylediniz mi bana" gibi sorular sorarım onlarda bana aynısını sorar hiç çekinmeden doğruyu konuşuruz. Dostluklarımız eskiye dayanır, hayatımız boyunca hep birbirimizi kolladık bu yüzden birbirimizden bir şey saklamayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım hayat boyu devam eder bu güzel samimiyetiniz. İnsan ihtiyaç duyuyor böyle dostlara..

   Sil
 12. İnsanları tanımak çok zor.Bu yıl tam çözdüm her huyunu bilirim dersin, seneye yaşlanır huy değiştirir:) Öyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hihihi, ne iyi dediniz öyle. Yaşadığımız şey tam da bu vallahi :))

   Sil
 13. çok açık çok temiz bir yazı olmuş ellerine sağlık..biliyor musun benim annem tam da dediğin gibi ne düşünse söyler içinde asla tutmaz karşıdakine karşı ne düşünürse pat diye söyler mesela;ben seni sevmiyorum hareketlerin falan bana uymuyor gibi :) çoğu zaman ben annem adına özür diliyorum o kadar yani :D bu kadar da açık olunmaz ki falan diyorum ama sen gene de haklısın insanlar çevresinde dürüst dostlar istiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum, annen en güzelini yapıyor aslında :P
   Kesinlikle öyle, yıllar birikmeye başladıkça daha da iyi anlıyor insan bunun önemini..

   Sil
 14. Böylelerine klavye delikanlısı mı deniyordu?Yüze gelemeyen sanaldan atan tutan,yazan çizen...

  YanıtlaSil
 15. Ama yüzyüze söylenince de küsmeler, alınmalar oluyor. Eleştiriyi kimse kaldıramıyor sanırım bu yüzden kimse cesaret edemiyor. Sürekli dedikodu yapılmasından bahsetmiyorum. Herkes her şeyi biliyor kesinlikle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Problemimiz de bu; eleştiriye gelememek. Oysaki diğer tarafı denesek belki de daha rahat olacaktık..

   Sil
 16. eleştirmek genelde ters teper ama sizde güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da lazım vallahi.. Teşekkür ediyorum ;)

   Sil
 17. Şefim bence öyle mahzup veya ne bileyim ezik gibi durulacağına katlanmak gibi b.ktan bir lafa sığınılacağına onurlu bir cesur adım atıp o durumdan kurtulmaktır.Başta biraz burukluk olması daha önce böyle bir şeyin yaşanmamışlığındandır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi yahu! Kesinlikle katılıyorum, uzamaktan ve yormaktansa bir an evvel yüzleşip bir kenara koymak daha gerçekçi gibi bence de..

   Sil
 18. Çok zor bir durum konduramıyorsun,yakıştıramıyorsun.Gözümüzde değerlerini büyütmeyeceğiz işte bize ders olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen düşünüyorum da herkesten herşeyi beklemediğimiz için mi hatalara düşüyoruz acaba, belki de..

   Sil
 19. Ne arka ne ön en büyük erdem son noktaya kadar sabretmek bence.Vakti geldiginde hersey konusulur. Olmuyorsa hiçte umursamam valla. Siler atarim, herkes kendi yoluna.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi en doğrusu, kafa rahatlığı denen birşey var ki çok mühim çok..

   Sil

Buyursunlar,