1 Mayıs 2018 Salı

Sosyal Medya Dili

Hayatlarımızın neredeyse oksijen mekanizması haline gelmiş sosyal medya sınırları içinde insan bazen gerçekten hayret etmekten kendisini alamıyor. Çok komik hem de bir o kadar absürt. 
Bugün bir arkadaşımla konuşurken muhabbet sosyal medyaya geldi. Kendisi mecburi bazı durumlardan dolayı belirli dönemlerde internet erişiminden uzaklaşıyor. Vallahi çok da iyi ediyor bence, zorunlu da olsa en azından kafası rahatlıyor. Neyse, internete eriştiği günlerde her insan evladı gibi(!) ilk işi instagramda turlamak oluyor tabi. Facebook ya da twitter gibi ortamlarda durumlar nedir bilmiyorum fakat instagramda aktif olmak bence ufaktan Sherlock Holmes olmaya benziyor. Çünkü orada kimin koyduğu belli olmayan ve kimin yıktığı umursanmayan kurallar hakim. Bir akşam onlarca beğeni aldığınız fotoğraflar ertesi sabah engel yiyebilir mesela. Sürekli takipte kalmalısınız, kontrol etmeli ve satır aralarını okuyabilmelisiniz, hihihi!
Arkadaş da buna benzer bir durumdan sitemlendi. Birkaç arkadaşı nişanlandığı için kendisini takipten çıkarmış. 'Bari engelleselerdi de acaba birşey mi yaptım ikileminde kalmasaydım' dedi bana. Bana göre ise zaten nişanlanmak gibi bir sebepten ötürü yaşanan değişim garipliği varken bir de üzerine engellemek daha da garip olabilirdi. Bu nedenle zaten o kafada olan birisinin bu hamlesini garipsemiyorum. Sonuçta bu da 'seni artık hayatımdan çıkarıyorum' demenin sosyal medya hali...
Tabi büyük de konuşmamak lazım. Sallanan bir zemine kurduğumuz kendimize has o dünyada popüler kültür nereye işaret ediyorsa o yöne rahatlıkla savrulabiliriz, unutmamak lazım. Bir de şimdi işin doğrusu, insana bazen bıkkınlık geliyor. Vakti zamanında takip ettiğin ya da seni takip eden bazı kişileri artık görmek istemiyorsun mesela. 'Yahu ben bunu neden takip etmişim, ne alaka?' diye soruyorsun kendine. Ki bu bence oldukça trajikomik.
Bir oturuşta acımadan saatlerimizi yiyen bu mecrada aslında tek çözüm uzaklaşmak. Gel gelelim çoğu birey için bu eylem adeta bir korku filmi. İnsanlar hem her ortamın içinde bulunmak hem de gereksiz kalabalıktan uzaklaşmak istiyor. Tüm o kafa karışıklıklarının tek sebebi budur, net!
Bir de son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım sosyal medyada bahar temizliği durumu var. Ben bunu diyet yapan bir kişinin ödül adı altında yediği iki dilim pastaya benzetiyorum. Diyette ama o pastayı da yiyecek yani. Onu mu silsem, bu kalsa mı, aa şu dursun. Oldu mu sana daha büyük kaos...
Arkadaşım duruma biraz bozulmuş. Sorgulayıp da bir neden bulamayınca biraz da hırslanmış sanırım. Üşenmemiş takipten çıkaran kişileri teker teker yeniden eklemiş. İşin garibi onlar da takip isteğini kabul edip hiçbir şey olmamış gibi devam etmiş. 'Gönderdiğim istekleri kabul edince bu defa ben onları engelledim, iyi de yaptım' dedi. Güldüm. 
Ah bu kafalar, ah...


✔Bu yazıyı herteldenşef yazdı.
Bence

12 yorum:

 1. Sosyal medya da daha kolay ve rahat hayatından çıkarabiliyorsun insanları. Açıklama yapan, yüzüne bakman gerekmiyor. Ama arkadaşını takipten çıkaranların takip isteğini kabul etmelerine anlam veremedim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, ilişkiler çok daha savunmasız olabiliyor. Vallahi ona ben de hiç anlam veremedim.. :)

   Sil
 2. Ben de bazen 1 hafta boyunca takılmıyorum rahatlatıyor beni. Aman aman takip ettiğim de yok zaten.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzaklaşmak gerekiyor bence de zaman zaman, insan bazen oldukça soğuyor. Teşekkür ederim, sevgiler benden..

   Sil
 3. Benim başıma öyle tarz şeyler gelmedi fakat çok kapılmamak gerek o mecrada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum, tam bir dipsiz kuyu..

   Sil
 4. Güzel yazı olmuş. " İnsanlar hem her ortamın içinde bulunmak hem de gereksiz kalabalıktan uzaklaşmak istiyor." bu sözünüze katılıyorum. Ben sosyal medyayı sadece blog yazılarımı paylaşmak için kullanıyorum. Bence sosyal medyadan uzaklaşmak yerine düzgün kullanmak gerekir. Bazı insanlar gerçekten sosyal medya hastası... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında evet, doğru kullanmayı bilmek de işin mühim kısmı. Fakat bunu bu şekilde yapabilen kesim bence çok az..
   Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 5. Sosyal medyada o kadar çok saçmalık dönüyor ki, anlamak mümkün değil. Hele nişanlanınca mutasyona uğrayıp, kişilik değiştirenler ayrı bir dünya. Ailenin, eşinin ve arkadaşlarının yerlerini bilmiyorsan yazık sana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Şöyle dışarıdan bakınca aslında hepsi çok saçma..

   Sil
 6. vaaay ne intikam almış beeeee :) demek böyle bir temizlik de var :) bu takip işlerini çok da şey etmemek lazım. bunun yolu belki de hiç kimseyi takip etmemek olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip etmemek ya da hiç varlık göstermemek en temizi sanırım Deep ;)

   Sil

Buyursunlar,