2 Haziran 2018 Cumartesi

65 Yazar+ Kitap #3- Başlangıç

Hatırı sayılır bir süredir Dan Brown okumadığımı farkedince ve aynı zamanda böyle bir süreç içindeyken bir kitabı ile yer vermek istedim. Özlemişim, çok da nefis oldu...
Başlangıç, öyle bir kitap ki, kendimi devasa bir film stüdyosu içinde, zaman zaman başrol, zaman zaman yan karakter gibi hissettim. Kitapların içindeki bu hayal dünyasını çok seviyorum. O anda o karaktersin ve gözlerini kapatıp onun hislerini yaşamaya çalışıyorsun. Kimse de ne yaptığını sorgulamıyor. Mis mis!
Kitabın konusuna gelmeden önce özellikle değinmek istediğim bir nokta var ki o da kitap için harcanan ciddi emek meselesi. Bana göre bu kitap çoğu platformda bir veri kaynağı olabilir, çoğu grup içinse bir ilham kaynağı... Kitabın sonunda yazar tarafından edilen teşekkür satırlarını görünce hem bir nebze şaşırdım, hem de bu serüvenin içinde olanlara biraz imrendim. Çok keyif almış olmalılar. 😎 Aynı zamanda kitap boyunca sözü edilen çalışmaların, mekanların, eserlerin de gerçek olduğunu belirtmemde fayda var. Eh, bu da kitabı okunur kılan mühim niteliklerinden...
Bence Dan Brown kitabı yazarken öyle birşey yapmalıyım ki, insanların akıllarındaki soruları başka bir bakış açısıyla değerlendirirken merak duygularını da aksiyonla harmanlamalıyım diye düşünmüş. Çoğu diyalog, çoğu fikir ayrılıkları ya da çoğu gizli eylemler gündelik hayatta rahatlıkla görebileceğimiz ve aynı zamanda gündemimizde de rahatlıkla yer edinmiş şeyler. Haliyle okurken şu 'kurguda gerçeklik' olayı yaşanmış oluyor. 
Tüm bunların yanı sıra bu kitapta ciddi bir kader ortaklığı var; insan ile insan, insan ile yapay zeka arasında. Doğrusu şu yapay zeka meselesine pek de ısınmış değilim. Hatta okurken zaman zaman kendimi bir endişe içerisinde buldum. Yapay zeka tarafından her an gelecek bir ihanete karşı diken üstünde kaldım.(!) Tabi yine de yapay zekanın fedakarlığını da göz ardı edemeyeceğim.
Kitabın konusunu, karakterleri, yaşanmışlıkları ve en ufak ayrıntılarını bile şuan uzun uzun yazmak istiyorum aslında fakat gönlüm herkesin okuyup bu güzel maceraya katılmasından yana. İçime sinerek tavsiye edebileceğim bir kitap... 😉            📖   Başlangıç
Dan Brown
Çeviri: Petek Demir İncek
Roman
535 sayfa
Altın Kitaplar

*görsel kaynağı: Google

✔Bu yazıyı herteldenşef yazdı.
Bence

14 yorum:

 1. Bu kitabı okuyacağım. Şu aralar felsefe ve klasiklerden gidiyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin beğeneceğinizi umuyorum aslında, şimdiden keyifli okumalar.. :)

   Sil
 2. Bu ne güzel, bu ne tatlı bir başlık :) Lütfen bu 65 Yazar+Kitap meselesini bırakma, çünkü seninle birlikte ben de hevesleniyorum ve okuyacağım :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu güzel yorum için teşekkür ediyorumm, okudukça daha da hızlanmak istiyor insan gerçekten de :)
   Çok sevindim, hemen başlayın derim ;) Sevgiler benden..

   Sil
 3. Benim de severek okuduğum bir kitap bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de artık favorilerim arasında yerini aldı..

   Sil
 4. Ya o kadar pahalı geliyor ki almaya üşeniyorum onun yerine iki tane klasik alıyorum her seferinde ama AŞIRI MERAK EDİYORUM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaba harcadığım parayı pek umursamam ben aslında ama evet, normalden biraz daha pahalı sanki. Yine de değer mi, bence rahatlıkla değer.. ;)

   Sil
 5. Bu kitabı çok merak ediyorum ama henüz alma fırsatım olmadı. Umarım kısa zamanda edinebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduktan sonra sizin de yorumlarınızı merak ediyorum.. :)

   Sil
 6. Kitabı ben de okumuştum, ama pek beğenmemiştim. Sizin yorumunuz güzel olmuş, kitabı beğendiriyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoşgeldiniz :)
   İçine alan o kurgu dünyası sanırım tüm beğenileri toplayan..
   Teşekkür ediyorum, sevgiler :)

   Sil
 7. Yeni açtığım kişisel bloğuma desteğinizi ve önerinizi bekliyorum! Sevgiler.B
  www.benirva.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sizi severek takipteyim ben de, sevgiler benden..

   Sil

Buyursunlar,